2011. február 22., kedd

Pályázat


Diákalkotók magyar nyelvű pályázata, 9 -12. évfolyamos középiskolások számára. (Szent Mátyástól – Szent Györgyig)

Ez évben is kiírják a középiskolás diákok számára ezt a pályázatot. Sikerrel, hiszen ebben az évben is nagyon sok diák küldte el írását, és értékes könyvekkel, más ajándékokkal jutalmazták a győzteseket.

Minden résztvevő kapott egy példányt a Megírország antológiából.

Néhány remek alkotás, és néhány remek ember már "felcsillant" az ország minden pontjáról.


„MEGÍRORSZÁG” SZÉPÍRÓI PÁLYÁZAT

2011. február 8.

Diákalkotók magyar nyelvű pályázata

(Szent Mátyástól – Szent Györgyig)


A Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium és a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt.szépírói pályázatot hirdet 9 -12. évfolyamos középiskolások számára.


A pályázat témája kötetlen.

Műneme, műfaja:

· líra (max. 2 oldal)

· kispróza (max. 5 oldal)

· jelenet (max. 5 oldal)

· humor, paródia (max. 5 oldal)

(egy oldal = 30 sor x 60 leütés)


Beküldési határidő: 2011. április 24.


A pályamunkák beküldendők az alábbi címre:


Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
1082 Budapest, Horváth Mihály tér 8.
Petz György magyartanár részére

Eredményhirdetés: 2011. szeptember 29.


A legjobb írásokat megjelentetjük a Megírország antológiában, amelyből a nyertesek 3-3 példányt kapnak. További példányok megrendelhetők a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt.-től.

Az ünnepélyes eredményhirdetés a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium és a Nemzeti Tankönyvkiadó közös rendezésében, műsor keretében történik.


A zsűri tagjai a Szépírók Társaságának tagjai, a Nemzeti Tankönyvkiadó Szerkesztői és neves pedagógusok közül kerülnek ki.


Pályázati feltételek


Egy pályázó legfeljebb 12 oldalt küldhet.

Az írásokat jeligésen, zárt borítékban adják fel, benne kis zárt borítékban legyen a jelige feloldása: az alkotó

· neve,

· címe,

· fényképe,

· kis ars poeticája

· és kis életrajza: 10-20 sorban,

· e-mail címe,

· elérhetősége telefonon,

· és iskolájának elérhetősége.


A beérkezett jeligés pályázatokról a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium honlapján adunk folyamatos tájékoztatást (www.fazekas.hu).

2011. február 14., hétfő

Képzelt Város - Hercules (szöveg: Ady Endre - A muszáj Hercules)



A muszáj Herkules

Dőltömre Tökmag Jankók lesnek:
Úgy szeretnék gyáván kihúnyni
S meg kell maradnom Herculesnek.

Milyen hígfejüek a törpék:
Hagynának egy kicsit magamra,
Krisztusuccse, magam megtörnék.

De nyelvelnek, zsibongnak, űznek
S nekihajtanak önvesztükre
Mindig új hitnek, dalnak, tűznek.

Szeretném már magam utálni,
De, istenem, ők is utálnak:
Nem szabad, nem lehet megállni.

Szeretnék fájdalom-esetten
Bujdosni, szökni, sírni, fájni.
De hogy ez a csürhe nevessen?

Szegény, muszáj Herkules, állom,
Győzöm a harcot bús haraggal
S késik az álmom s a halálom.

Sok senki, gnóm, nyavalyás, talmi,
Jó lesz egy kis hódolás és csönd:
Így nem fogok sohse meghalni.

A Valentin-nap története

Valentin római pap volt, aki Claudius császár üldöztetése alatt vértanúként halt meg i. sz. 269-ben vagy 270-ben. Valentin fiatal keresztényként élt a keresztény vallás üldöztetése idején. Hitéért elfogták és börtönbe zárták, majd halálra verték 269. február 14-én. Amíg börtönben volt a legenda szerint üzeneteket küldött a barátainak: "Ne felejtsétek el Valentint!" és "Szeretlek benneteket!"

Egy másik történet szerint i.sz. 270-ben egy Valentin nevű katolikus pap lelkészkedett Rómában. Ebben az időben tiltotta meg II. Claudius uralkodó a fiatal férfiaknak, hogy megnősüljenek, mert úgy gondolta, hogy a nőtlen férfiakból jobb katonák válnak, mint azokból, akiknek feleségük és családjuk van. Amilyen romantikus férfi volt Valentin, felismerte, hogy ez a döntés mennyire káros a fiatal férfiak számára és ezzel a határozattal csak nőni fog a titokban kötött házasságok száma. Amikor Claudius rájött, hogy a pap a döntést ellenzi, bebörtönözte. Valentin a börtönben barátságot kötött a börtönőr lányával. A legenda szerint imájával gyógyította meg a lányt, és kivégzésének napján üzenetet írt neki, amit így írt alá: "A Te Valentinod".

A tudományos megközelítés szerint a rómaiak február 15-én tartották Luperkalia ünnepét. Ezt a tavasz-ünnepet Luperkusz isten tiszteletének szentelték, aki a nyájak és a termés védelmezõje volt. Az emberek dalolva és táncolva könyörögtek Luperkuszhoz, hogy megvédje a nyájaikat és vigyázzon az emberek és az állatok egészségére és termékenységére. Az ünnep éjjelén a fiatal nõk belerakták a nevüket egy kerámia korsóba, a férfiak pedig húztak belõle egy-egy nevet. Az ünnepség és a táncok idejére párok lettek, sõt gyakran egész évben együtt maradtak.

Valentin nap azért van, hogy megünnepeljük egy szent emlékét, aki tisztelte a szerelmet és a romantikát, amikor az emberek szerelmes üzeneteket cserélnek. Mások szerint később sokan összetévesztették a norman-francia 'galantin' szóval, ami szerelmest jelent. Az idők során a két hiedelem összefonódott, melynek eredményeképpen
Szent Valentinre úgy emlékezünk, mint a szerelmesek védőszentjére.

Ugyan Magyarországon csak a 90-es évek elején vált népszerűvé e nap megünneplése, az angolok ezt már 1446 óta teszik.Náluk az 1700-as években divatossá váltak a Valentin-verseskötetek, a 19. században pedig már üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak az emberek. Nem meglepő tehát, hogy február 14-én szerte a világon ma is sok szerelmes megünnepli a szerelmesek napját.
(forrás x)

Sokak úgy érzik, hogy a Valentin-nap a formalitások napja, a boltok ünnepe, a hipermarketeké. Kialakult a Valentin-nap utáló kultusz is lassacskán. Én személy szerint egyik táborba sem tartozom, hiszen úgy gondolom: ha szeretsz valakit, nem csak ezen a napon, hanem minden nap igyekszel neki kimutatni, de azért egy aranyos szokás, amennyiben nem visszük túlzásba, és amennyiben nem növi ki magát sablonná.
Twitter Facebook Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Walgreens Printable Coupons