Eljutás iskolánkba
"Az iskola az egy különös bolygó. Az iskolában minden másképp van. Például az időszámítás. Az év itt szeptemberben kezdődik és júniusban ér véget, vagyis mindössze tíz hónap. Egy hét csupán öt napból áll. (...) A tízperc sem tíz perc, hanem tizenöt, sőt, a harmadik tízperc az húsz perc! Az iskolában a rossz dolgok mindig rövidebbek, mint a kinti világban, de a kellemesek kicsit hosszabbak." (Békés Márta)
Régi pompájában a Fazekas
A közel 120 éves épület felújításáról még 2010-ben határozott Debrecen önkormányzata, majd a munkálatok idejére körbeállványozták a patinás épületet. A gimnázium egy része mára a nagyközönség elé tárult. Írja a Haon.hu. http://goo.gl/WlODT
2011. november 29., kedd
Mol-pályázat
Az igazi oktatót nem elég megtalálni!
FELHÍVÁS
MOL Tehetséggondozásért díj
Ön is ismeri, emlékszik rá
- azt az áldozatkész, lelkes tanárt, szakembert, aki gyermekét jó tanácsokkal látta el és
külön szakkörökön segítette az iskolai felkészülésben vagy a tanulmányi
versenyeken?
- azt az edzőt, aki jó szemmel kiemelte és a neki legmegfelelőbb sportágban segítette
készségei, képességei fejlesztésében gyermekét?
- arra a szeretett tanárára, aki elindította a pályán, akihez később is mindig fordulhatott
jó tanácsért, szakmai támogatásért?
Segítsen nekünk megtalálni őket!
2011. november 24., csütörtök
Bundi Daniella: Elsősavató
A Fazekas Mihály Gimnáziumban október 18-án megrendezték az idei elsősavatót.
Az elsősök még a nagy nap előtt három feladatot kaptak, melyekkel erre az eseményre kellett elkészülniük. Az első, hogy egy legfeljebb 5 perces táncprodukciót kellett együtt kitalálniuk, melyet a nap folyamán előadtak. A második feladat az volt, hogy a Bikini - Amikor végleg elmegyek című számát át kellett írniuk és osztályindulóvá alakítaniuk. Harmadikként pedig egy már régi hagyományt követve minden fiatal diáknak be kellett öltöznie. Ebben az évben a szervezők és az iskola diákönkormányzata egy igen érdekes viseletet talált ki: mindenkinek egy zsákban illett megjelennie és az iskolai felszerelését muszáj volt egy fonott kosárban hoznia. Ezen kívül minden osztály egy sajátos fejfedőben jött. Volt közöttük kötött és baseball sapka, papírcsákó. A hetedikes gyerekek törölközőt húztak a fejükre.
Már reggel 7:30-kor az udvaron várakoztak az elsős osztályok izgatott diákjai. A napot a nagyok vezetésével tánccal kezdték, majd az egész udvart bejárták a vonatozás közben, melybe az idősebbek is nagy örömmel kapcsolódtak be. Amikor már közel volt a csengetés, az osztályok kaptak egy-egy érdekes mondatot, melyről petíciót kellett írniuk, majd pedig aláírást gyűjtöttek a felsőbb-évesektől és a tanároktól. Ezek után a gyerekek felvonultak a termekbe és megkezdődött a tanulás. Persze szünetekben mindenki aláírásokat gyűjtött, hogy minél több pontot szerezzen.
A délután közeledtével a diákok egyre izgatottabbak lettek. Fél háromkor megkezdődött az igazi elsősavató. A gyerekek és a tanárok a tornateremben gyűltek össze, ahol még a bordásfalakra is felmásztak az érdeklődők. Az osztályoknak be kellett mutatni, hogy mire haladtak az elmúlt napok gyakorlásai után. Előadták a táncos produkciókat majd az osztályindulókat. A műsorok között pedig egy-egy feladatot kellett megoldaniuk. Például egy dal címét a vállalkozó szellemű diákok elmutogatták, vagy a tanárokról kellett egy kérdőívet kitölteni, melyet legfeljebb csak tippeléssel sikerült a fiataloknak megoldani; a figyelmesek könnyen megcsinálták azt a feladatot, melyben az iskola apró részleteinek felismerése volt a cél.
Megkérdeztünk két elsőst is, nekik melyik feladat tetszett a legjobban.
"Nekem a karaoke jött be nagyon, jó volt hallani és énekelni ezeket a zenéket. Sokat röhögtünk az osztállyal, a hangulat is jó volt!" – mondta egy 9.c-s lány.
"Hú, szerintem a hastánc volt a legjobb, a fiúk mulatságosak voltak, rengeteget nevettünk rajtuk"– nyilatkozott egy fiú.
Utolsó feladatként az elsősöknek fél lábon állva kellett elmondaniuk egy kb. 5 perces esküt. Ezek után már valószínűleg nagyon várták az eredményhirdetést – bár nem csak a jutalmak miatt, hanem mert már minél hamarabb szabadulni akartak a fülledt tornateremből.
Nem is kellet sokat várniuk, hiszen hamar megérkeztek az eredmények, melyek egy igen szoros versenyről tanúskodtak.
2011. november 17., csütörtök
Szűcs Noémi: A hetvenkettedik óra után
Három nap. Három, fiatalokat megmozgató, önkéntes munkával teli nap. Három nap a tettek mezején. Ez a 72 óra kompromisszum nélkül – egy program, amely Németországból indult, amely 2002 óta számos országban megjelent, köztük hazánkban is. Egy program, amely 2010-ben országszerte 19 megyében, közel 100 városban, összesen 4500 fiatalt vett rá, hogy tegyen a környezetéért, másokért, ezzel pedig önmagáért is! Idén pedig a tenni akaró fiatalok száma megduplázódott, közel 8700-an vettek részt a közhasznú szolgálatok teljesítésében.
Debrecenben október 13-án, csütörtökön volt a megnyitó, a Debreceni Egyetem templomában. Hallhattunk egy kis bevezetőt, majd egy rövid prédikációt. Ezek után mindenki eldöntötte, hogy milyen jellegű önkéntes munkát szeretne végezni. Három típusú feladat közül választhattunk: szociális, ökológiai és fejlesztési. Csoportokba rendeződtünk, kaptunk egy-egy nagy méretű, színes papírlapot, hozzá filceket, és temperát. Az volt a feladat, hogy készítsünk egy plakátot, amelyet ki kellett tennünk a helyen, ahol az önkéntes munkát végeztük. A tempera azt a célt szolgálta, hogy bemázoljuk vele a tenyerünket, majd rányomjuk a lapra. Így az egész egy sokkal személyesebb formát kapott. Ezután filccel ráírtuk a hely nevét, ahová mentünk, meg azt, hogy „72 óra kompromisszum nélkül!”
Mint már említettem, több, különböző jellegű munka volt. A szociális jellegű feladatok között szerepelt két idősek otthonába való látogatás és ott az idősek segítése, kertészkedés, beszélgetés, valamint az Immánuel otthon fogyatékkal élő gyermekeivel egy szüreti mulatságon részvétel, segédkezés. Ez a típusú szolgálat a legnehezebb és a legszebb egyben: amikor szeretetet, segítséget nyújtunk közvetlenül egy másik embernek.
„Nekem az első nap tetszett a legjobban” – mondta Karap Judit 12. B osztályos tanuló, aki az Immánuel otthoni rendezvényen vett részt önkéntesként október 14-én. – „Mikor megérkeztünk, elmondták, hogyan és milyen körülmények között épült az otthon, plusz néhány dolgot a fogyatékos gyermekek világáról. Ez után egy nagyon aranyos műsort néztünk meg, amit a „gyerekek” készítettek. A „gyerekek” szó azért került zárójelbe, mert 6-tól 30 éves korig járnak ide fiatalok.”
„Végignézve rajtuk nem tudtam elképzelni, hogy mit érezhetnek, gondolhatnak akár ők, akár a hozzátartozóik. De amint jobban megismertem őket, rájöttem, hogy vidámak szeretetreméltók és egy kis odafigyelés sokat jelent nekik. Szívesen visszamennék még hozzájuk máskor is!” – meséli Asztalán Rebeka szintén 12. B osztályos tanuló.
„A műsor után kimentünk szüretelni, segítettünk nekik levágni a szőlőt, ami a korláthoz volt rögzítve. Ezután odabent beszélgettünk, táncoltunk, ettünk-ittunk és jól szórakoztunk. Legelőször, amikor beléptünk a terembe, ahol a fiatalok voltak, hirtelen egy rossz érzés fogott el. Ők tényleg fogyatékosak, szellemileg is és testileg is egyaránt, és ez komoly dolog. Eszméletlenül aranyosak és kedvesek az oda járók, és van köztük nagyon sok tehetség! A végét egy dallal zárták, amit nekünk énekeltek, és meghívtak minket december 2-ára, mivel akkorra is készülnek egy műsorral.” – folytatja Judit.
A második napon a DMJV Idősek Háza és a Méliusz Juhász Péter Református Idősek Otthona adott helyet a segíteni vágyó önkéntesek lelkes munkájának. „A második napon a Pallagi úti DMJV Idősek Házába mentünk. Rákérdeztem, hogy hány lakója van az intézménynek, és a válasz meglepett: 350 fő, ebből 50 ideiglenesen.” – meséli tovább Judit – „3 emeletes az intézmény: a földszinten vannak a házaspárok, akikről tudni kell, hogy ott ismerték meg egymást. Van közöttük, aki már 20 éve házas! Az első emeleten vannak a fekvő betegek, a másodikon a szenvedélybeteg idősek és a harmadikon, akik jobb fizikai állapotban vannak. Egy nagyon jó szobába kerültem, aminek három lakója volt: Vera néni, Margitka néni és Esztike néni. Esztike néni kerek száz éves, egyedül mozog, egyedül ágyaz meg – hihetetlen! Mindhárman nagyon kedvesek és barátságosak voltak, de ami a legnagyobb élmény volt számomra, hogy Vera nénit, aki elmondása szerint sehova nem jár (sem a társalgóba, sem a szomszédaihoz), ki tudtuk vinni sétálni. Először nem szeretett volna, de végül meggyőztük, és jól is érezte magát. Ezen kívül megismertünk három kedves idős hölgyet, akik közül az egyik annyira örült, hogy benéztünk hozzájuk, hogy még csokit is kaptunk tőlük!”
„Nagyon jó volt, mert közelebb kerülhettünk ahhoz a korosztályhoz, akikkel normális esetben talán semmi kapcsolatunk nem lenne. Máskor esetleg idegesítő lett volna, hogy pénteken csak este érek haza, de furcsamód ez az érzés most elmaradt. Örültem, hogy segíthettem. A másnapi kertrendezést szintén nagyon élveztem, és nem csak azért, mert egyébként is szeretek növényekkel dolgozni. A végén jó volt látni, hogy az idősek hogy örültek neki.” – mondja Szücs Pálma, 8. A osztályos tanuló, aki szintén az idősek otthonában segített.
„Ez a program sok új élményt és tapasztalatot adott nekem, melyeket azt hiszem egy életre emlékezetembe és szívembe zártam. A jövőben is bármikor szívesen részt vennék nem csak szociális jellegű, hanem bármilyen más önkéntes tevékenységben is!” – teszi hozzá Rebeka.
Mi a Tímár utcai óvodába mentünk (Debreceni Református Kollégium Óvodája), ahová fejlesztési munka címen indultunk tevékenykedni. A nevelők, óvónők mind nagyon kedvesek voltak, sokban segítették a munkánkat az előkészületekkel. „Az óvoda vezetője ámulva figyelte, hogy mennyi önkéntes fiatal ment nekik segíteni. Tényleg nagyon elcsodálkozott, hogy milyen sokan voltunk!”– emlékszik vissza Jasku Dóra, 11. B osztályos tanuló. De hogy mi volt a feladatunk? Mi, egy maréknyi lány, az óvoda tornatermébe mentünk, ahol a játékokat, labdákat, ugrálókat, polcokat mostuk, törölgettük le. Letisztítottuk a bordásfalat, a padokat, a szekrényeket, végezetül pedig felmostuk a termet. Nagyon jól szórakoztunk, sokat nevettünk. Mindenki szemében látszott, hogy mennyire szívesen emlékszik vissza az óvodában töltött éveire. Azonnal csaknem mindenkinek az eszébe jutott valami aranyos, vicces történet a gyermekkorából. Az egész munkát a vidámság és a nosztalgia ölelte körül. Néhány fiú pedig odakint sepregetett az udvaron. „Az eléggé érdekes volt, hogy sepertem kifelé a házból a homokot, aztán két kislány visszadobta. Nekik tetszett – mondja nevetve Mikó Zoltán 10. E osztályos tanuló.
„Szombaton délelőtt pedig az udvaron munkálkodtunk” – folytatja Dorka. – „Míg az apukák egy új játék felállítását kivitelezték, addig mi a homokozó felfrissítésével és az udvar szépítésével töltöttük az időnket. Hihetetlen kedves embereket ismertünk meg az óvónők személyében.Számomra nagyon fontos dolog ez, amit tettünk. Az önkéntesség. Nekünk csak néhány óra volt az életünkből, de akiknek segítettünk, azoknak ezzel rengeteg segítséget nyújtottunk. Hihetetlen, hogy egy kis emberi segítség, ami szívből jön, ami egyeseknek semmiség, mások arcára mégis milyen mosolyt tud csalni. Ez az érzés felbecsülhetetlen!”
A kompromisszum nélküliség azt jelenti, hogy nem kötünk kompromisszumokat önmagunkkal. Felajánljuk a segítségünket, önzőség nélkül, önkéntesen, azért, hogy ezzel jót tegyünk másokért. Azt hiszem, ezen a programon való részvétel során igazán láthattuk azt, hogy mire képes néhány ember, ha összefog egy közös célért, legyen az bármilyen apró – mint például egy óvoda tornatermének felmosása, vagy nagyobb – mint fogyatékkal élő gyermekekkel való foglalkozás, törődés. Hálás vagyok, hogy ez a lehetőség megadatott, hálás vagyok Lakatosné Tóth Ildikó tanárnőnek, amiért közvetítette ezt felénk. Mindenki másképp élte meg ezt, hiszen van közöttünk, aki már korábban is foglalkozott önkéntességgel, és akad olyan, mint például én, akinek először adatott meg az élmény. Mert ez élmény, méghozzá nem is akármilyen! Úgy gondolom, mindannyian gazdagodtunk valamivel. Nem is gondolná az ember, manapság, a nagy rohanásban, mennyire jót tesz, ha megáll egy percre, elgondolkodik, és egy kis idejét valami apróságra szánja - ami másoknak nagy segítség lehet!